מעקב הריון צמוד אחר בריאות האם והתפתחות העובר במשך תשעת חודשי ההריון באווירה רגועה במרפאה. 

בשעה טובה את בהריון!
מה עושים עכשיו כדי להבטיח את בריאות האם והעובר?

ריכזנו עבורך רשימה של בדיקות שהן חלק בלתי נפרד מהמעקב השוטף של מהלך ההריון עד ללידה. הקפדה על מעקב רפואי סדיר וביצוע הבדיקות במועדן, מעלה את הסיכוי להמשך הריון תקין וללידת ילד בריא, והוא חשוב מאד לזיהוי מוקדם של בעיות שעלולות חלילה להתעורר במהלך התקופה.

טבלת בדיקות מומלצות בהריון:

שלב ההריון בדיקות מומלצות בדיקות אפשריות נוספות
טרום הריון נטילת חומצה פולית
בדיקות סקר גנטיות
שליש ראשון (עד שבוע 14) נטילת חומצה פולית NIPT
בדיקות דם כלליות לתחילת הריון
אולטראסאונד לוידוא תקינות וגיל ההריון סיסי שילייה
שקיפות עורפית
סקר טרימסטר ראשון
שליש שני (שבועות 14-28) סקירת מערכות מוקדמת דיקור מי שפיר, צ’יפ גנטי
סקר גנטי טרימסטר שני (חלבון עוברי)
סקירת מערכות מאוחרת
העמסת סוכר – GCT
בדיקת קומבס לנשים עם RH שלילי
חיסון נגד שעלת
שליש שלישי (שבועות 29 – לידה) הערכת משקל, מצג ומיקום שילייה סקירת מערכות שלישית
בדיקת GBS
אחת לחודש מעקב אחיות – משקל, לחץ דם ובדיקת חלבון בשתן
אחת לטרימסטר ספירת דם, תרבית שתן

א. טרם ההריון

עפ”י המלצת משרד הבריאות יש ליטול חומצה פולית במינון של 400 מק”ג, לפחות שלושה חודשים לפני הכניסה להריון ועד לסוף השליש הראשון. המטרה להפחית מומים אפשריים בעמוד השדרה של העובר.

טרם ההריון או בשלביו המוקדמים, כדאי לבצע בדיקות סקר גנטיות לאיתור נשאות אפשרית למחלות גנטיות תורשתיות העלולות לעבור לעובר. בדיקות אלה מבוצעות בקופות החולים ובמכונים הגנטיים ומתואמות באופן אישי לפי ההיסטוריה הרפואית והמוצא של המטופלת ושל בן זוגה. בדרך כלל את הבדיקות מבצעת האישה. רק במידה ונמצאה נשאית למחלה גנטית כלשהי, נבדק גם בן הזוג לגבי אותה מחלה רלוונטית.

ב. בדיקות הריון מומלצות בשליש הראשון להריון:

החל משבועות 6-7 מומלץ לבצע אולטראסאונד לבדיקת דופק העובר ותיעוד גיל ההריון. בשלב זה מומלץ לבצע בדיקות כלליות: בדיקת סוכר בצום, ספירת דם, סוג דם CMV, coombs, נוגדנים לאדמת ולמחלת כבד נגיפית מסוג B, טוקסופלזמה, סיפיליס (עגבת), בדיקות שתן ובדיקות נוספות, בהתייעצות עם הרופא המטפל.

שבועות 11-14 להריון:

שקיפות עורפית וסקר ביוכימי של הטרימסטר הראשון:

מטרת בדיקות סקר אלה להעריך את הסיכון לתסמונת דאון (לקריאה נוספת: שקיפות עורפית).

סיסי שליה:

בדיקה שמטרתה לאתר בשלב מוקדם של ההריון את קיומם של שינויים כרומוזומליים בעובר, הבדיקה כוללת נטילת דגימת שלייה בגישה אבדומינלית (דרך הבטן) או וגינלית (דרך הנרתיק).

בדיקת NIPT:

בדיקת סקר לא פולשנית, שיכולה לסייע באיתור בעיות כרומוזומליות בעובר המתפתח. מדובר בבדיקת דם פשוטה המתבססת על כך שחומר גנטי של העובר (דנ”א) משתחרר מהשליה וניתן למצוא אותו בדם האם. כיום מאפשרת הבדיקה לגלות עודף או חסר של חמישה כרומוזומים: 13, 18, 21 ושל שני כרומוזומי המין, כמו גם מספר תסמונות גנטיות נוספות. הבדיקה מומלצת לביצוע לאחר השבוע ה-10 להריון.

ג. בדיקות הריון מומלצות בשליש השני להריון:


שבועות 14-17 להריון
:

סקירת מערכות מוקדמת:

בדיקת אולטראסאונד הסוקרת את איברי העובר במטרה לבדוק את תקינות ההריון ולאתר בשלב מוקדם אפשרות קיומם של מומים או ממצאים לא תקינים בעובר.

שבועות 16-20 להריון:

סקר ביוכימי של השליש השני להריון (חלבון עוברי):

מטרת הבדיקה להעריך סיכון לתסמונת דאון (טריזומיה 21), טריזומיה 18 או טריזומיה 13. בדיקת דם זו בודקת את רמתם של שלושה חלבונים המופרשים בדם האם: אלפא פטו פרוטאין, hCG ואסטריול. קיימת אפשרות להוסיף גם בדיקת אינהיבין (תבחין מרובע) ולשלב את התוצאות עם הסקר הביוכימי של השליש הראשון ושל השקיפות העורפית, וכך להעלות את רגישות הבדיקה. 

דיקור מי שפיר:

בדיקה פולשנית הבוחנת את הכרומוזומים של העובר במטרה לאתר פגמים כרומוזומליים. ניתן להוסיף לבדיקה הקלאסית גם את בדיקת הצ’יפ (השבב) הגנטי, לגילוי חסרים או עודפים מיזעריים בכרומוזומים. 

נשים בגיל 35 ומעלה, או שיש להן התוויה רפואית לאחר יעוץ גנטי, זכאיות כיום לבצע את בדיקת סיסי השליה או את בדיקת מי השפיר במימון משרד הבריאות.

שבועות 20-23 להריון:

סקירת מערכות מאוחרת

בעזרת אולטראסאונד, בדרך כלל אבדומינלי (על הבטן), סוקרת הבדיקה את איברי העובר. ביצועה חשובה גם לנשים שעשו סקירת מערכות מוקדמת היות וחלק ממערכות העובר מתפתחות בשלב מאוחר יותר של ההריון. הבדיקה כלולה בסל הבריאות ומומלץ לבצעה עד לשבוע 25 להריון. 

אקו לב עובר:

בדיקת אולטראסאונד המתבצעת בשבועות 19-25 ואינה חלק מבדיקות השגרה המומלצות בהריון. מטרתה לבדוק ביסודיות את המבנה והתפקוד של לב העובר. התוויות לביצוע הבדיקה כוללות: מומי לב מולדים אצל האישה או במשפחתה הקרובה, מום לב בהריון קודם, סכרת טרום הריונית או חשד לממצאים לא תקינים בשקיפות עורפית או בסקירת המערכות.

שבועות 24-28 להריון:

בדיקת העמסת סוכר לאיתור מוקדם של סכרת הריון, בדיקת coombs לנשים עם סוג דם RH שלילי. 
נשים עם RH שלילי וקומבס (coombs) שלילי, תקבלנה בשבוע 28 חיסון Anti D.

החל משבוע 26 מומלץ לנשים הרות להתחסן נגד שעלת. 

3. בדיקות בשליש השלישי להריון

שבועות 30-32 להריון:

בדיקת אולטראסאונד המתבצעת במטרה להעריך את מצג העובר, מיקום השיליה וגדילת העובר.

בדיקות טרם הלידה:

מומלץ לבצע ספירת דם, הערכת משקל עדכנית, ולשקול משטח וגינלי ורקטלי ל-GBS (סטרפטוקוק מקבוצה B). במידה ותימצאי נשאית של החיידק, יהיה עלייך לקבל טיפול אנטיביוטי במהלך הלידה.

בנוסף לכל הנ”ל חשוב שתקפידי מדי חודש לבצע מעקב רפואי הכולל בין השאר שקילה, מדידת לחץ דם ובדיקת שתן להערכת רמת החלבון (סטיק).

כמו כן מומלץ בכל אחד משלושת הטרימסטרים של ההריון לבצע ספירת דם ותרבית שתן.

חשוב להדגיש שמדובר כאן במידע כללי בלבד ואין בו משום תחליף לייעוץ רפואי פרטני.

 

קישור למידע נוסף באתר משרד הבריאות: המלצות מעקב הריון ובדיקות רפואיות.

חשוב:

כל המידע באתר זה נועד להשכלה כללית בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי. אין ליטול תכשיר רפואי כלשהו ואין לבצע כל פעולה רק על סמך המידע שמופיע באתר זה. כל בעיה רפואית מחייבת פנייה והתייעצות עם רופא מומחה.

לקביעת תור