הקשר בין עודף משקל לפגיעה בפוריות האישה:

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבות של ניהול אורח חיים בריא, לשם שמירה על פוריות האישה. ידוע כיום שעליה במסת הגוף (BMI) עלולה לפגוע בסיכויי האישה להרות, אך המנגנונים שאחראים לכך עדיין לא ברורים.

מחקר ייחודי וחדשני שערכנו ביחידת ה-IVF בשיבא, בשיתוף עם בתי הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת הרווארד, בוסטון, ושל אוניברסיטת קולומביה ניו יורק, מצא הסבר אפשרי לכך. המחקר התפרסם בימים אלו בכתב העת היוקרתי Fertility Sterility, וזכה להתייחסות מיוחדת של עורכי העיתון (commentary).

מטרת המחקר שלנו הייתה להבין, האם ואיך עליה ב-BMI של המטופלות ביחידת ההפריה החוץ-גופית משפיעה על איכות הביציות. הנחת החוקרים הייתה כי ל-BMI יש השפעה על התפתחות הביצית בזקיק במנגנון המכונה “אפיגנטיקה”.

אפיגנטיקה הוא תחום חדש בביולוגיה, שנועד לחקור את השפעת הסביבה על השינויים בביטוי ה-DNA. שינויים אפיגנטיים אלה נגרמים על ידי מולקולות הנצמדות ל-DNA ומשפיעות על תפקודו, או על ידי מולקולות הקיימות בנוזלי הגוף השונים (כגון miRNAs), וגורמות לשינוי תהליכים ביולוגיים בפעולת החומר הגנטי. זאת בניגוד לשינויים גנטיים הגורמים לפגיעה ברצף של ה-DNA.

שינויים אפיגנטיים עוברים בתורשה ולפעמים באים לידי ביטוי רק בדורות הבאים. עם זאת, מקובל לחשוב שהיות והשינויים האפיגנטיים אינם מערבים שינוי של רצף ה-DNA, לפחות חלק מהם הינם הפיכים.

התפתחות הזרע והביצית, הפרייתם ויצירת העובר, כוללים תהליכים אפיגנטיים רבים ורגישים. תהליכים אלה חשובים לקליטת העובר ברחם, להתפתחות הריון תקין וכן גם להמשך חייו של היילוד. מחקרים שנעשו בבעלי חיים ובבני אדם התמקדו בעיקר בהשפעת השינויים האפיגנטיים על התפתחות העובר ברחם. נמצא כי לתזונה של האם במהלך ההריון, לעליה במשקל גופה, לעישון, עמידה בלחצים ולחשיפתה למזהמים מהסביבה, יש השפעה מזיקה על בריאות העובר המתפתח ועל סיכוייו לפתח מחלות שונות בגיל המבוגר יותר. רק מעט מאד מחקרים שנעשו עד כה בדקו את ההשפעה של אורח החיים על פוריות האישה, טרום ההריון.

המחקר שנערך ביחידת ה-IVF בשיבא, מצא לראשונה, כי עלייה ב-BMI משפיעה על תהליכים עדינים בנוזל הפוליקולרי שמקיף את הביצית ומכיל מולקולות החיוניות להתפתחותה. אותה עליה במשקל פוגעת במסלולים ביולוגיים הקשורים לגדילת הזקיק ולהבשלת הביצית.

בעת שאיבת הביציות ולאחר שהביציות נאספות במעבדה כחלק מתהליך ההפריה החוץ-גופית, לא נותר שימוש קליני לאותו נוזל פוליקולרי והוא נזרק.

לנוזל זה חשיבות מחקרית גדולה. ניתן ללמוד באמצעותו על שלבים בהתפתחות הביצית ועל תהליכים הקשורים בפוריות האישה.

במסגרת מחקר זה נבדקו דגימות של נוזל פוליקולרי שנאסף מ-133 נשים בתהליך הפריה חוץ-גופית. 56% מהן היו בעלות BMI שהוגדר כתקין, 23% בעלות עודף משקל, 10% בעלות BMI המוגדר כהשמנה ו-11% היו בעלות BMI המוגדר כתת משקל. נמצא כי אפילו לעלייה קלה של יחידה אחת במדד מסת הגוף של האישה, הייתה השפעה על תהליכים אפיגנטיים הקשורים להתפתחות הזקיק והביצית.

חשיבות הממצאים בכך שניתן להניח כי שינוי בתזונה ובהרגלי הצריכה ומעבר להרגלים בריאים יותר, יכולים להשפיע לטובה ולשפר את מצב הפוריות של האישה.

קישור למאמר של פרופ’ מכטינגר באנגלית:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31146888

חשוב:

כל המידע באתר זה נועד להשכלה כללית בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי. אין ליטול תכשיר רפואי כלשהו ואין לבצע כל פעולה רק על סמך המידע שמופיע באתר זה. כל בעיה רפואית מחייבת פנייה והתייעצות עם רופא מומחה.

לקביעת תור