השפעת עובי רירית הרחם על קליטת הריון

רירית הרחם (האנדומטריום) היא הרקמה המצפה את חלקו הפנימי ביותר של הרחם ומצויים בה כלי דם רבים שאחראים על העברת חמצן וחומרים נוספים החיוניים להשרשת העובר ברחם ולהתפתחות הריון תקין.

רירית הרחם מורכבת משני חלקים:

  1. שכבה בזאלית שהיא קבועה
  2. שכבה פונקציונלית שנוצרת מחדש מדי חודש בחודשו בהשפעת ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון המופרשים מהשחלה.

במהלך השבועיים שחולפים מהדימום הווסתי ועד לביוץ, מתעבה הרירית ומקבלת מראה תלת שכבתי. סביב מועד הביוץ מגיעה הרירית לעובי המקסימלי שלה.

כאשר נקלט הריון, הופך האנדומטריום לרקמה הנקראת דסידואה, המהווה את הבסיס להתפתחות השלייה.

כאשר לא נקלט הריון, השכבה הפונקציונלית של הרירית מתפרקת ונושרת, ומופיע הדימום הווסתי.

הקשר האפשרי בין עובי הרירית לסיכויי קליטת הריון:

מחקרים שונים מצביעים על קיומו של קשר בין עובי רירית הרחם והמראה שלה טרם הביוץ, לבין הסיכויים להשרשת העובר ברחם. קיימת הסכמה כי הסיכויים הגבוהים ביותר להשגת הריון הם כאשר עובי הרירית 7 מ”מ או יותר ויש לה מראה תלת שכבתי.

כאשר הרירית דקה יותר, או כאשר המראה שלה לפני הביוץ אינו תלת שכבתי, הסיכויים להשרשת העובר נמוכים יותר. הסיבה לכך נעוצה כנראה באספקת דם לקויה לאנדומטריום וירידה בחילוף החומרים המסייעים לקליטת הריון. חשוב לציין כי קיימים דיווחים על הריונות מוצלחים שהושגו גם עם רירית שעובייה לא עלה על 4 מ”מ בלבד!!

מחקר שנערך בקנדה ופורסם לאחרונה בעיתון החשוב בגינקולוגיה, Human Reproduction, בדק קשר בין עובי רירית הרחם לבין הצלחת הטיפול והשגת הריונות ולידות חי בלמעלה מ-40,000 מחזורי IVF. תוצאות המחקר מעודדות, שכן הן הצביעו על שיעור משביע רצון של הריונות קליניים ושיעורי לידות חי גם בנשים שרירית הרחם שלהן הייתה דקה מ-6 מ”מ.

טבלה: לידות חי לפי עובי רירית הרחם (כפי שדווח במחקר):

עובי הרירית מחזורי טיפול טריים מחזורי מוקפאים
עובי רירית של 8 מ”מ או יותר 33.7% 28.4%
עובי רירית של 7-7.9 מ”מ 25.5% 27.4%
עובי רירית של 6-6.9 מ”מ 24.6% 23.7%
עובי רירית של 5-5.9 מ”מ 28.1% 15%
עובי רירית של 4-4.9 מ”מ אין נתונים 21.2%

קיימים טיפולים שונים לעיבוי הרירית, אך הדעות לגבי מידת יעילותם חלוקות. בין הטיפולים שנבדקו דווח על יעילות תכשירי אסטרוגן, אספירין, ויטמין E, סילדפניל (ויאגרה) ובעולם קיים גם טיפול ניסיוני בהזלפה לחלל הרחם של גורמי גדילה שמגרים חלוקת תאי דם לבנים (G-CSF).

לקריאה נוספת:

  1. הפריה חוץ-גופית
  2. קישור למאמר המקורי בנושא השפעת עובי רירית הרחם:

The impact of a thin endometrial lining on fresh and frozen-thaw IVF outcomes: an analysis of over 40,000 embryo transfers.

חשוב:

כל המידע באתר זה נועד להשכלה כללית בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי. אין ליטול תכשיר רפואי כלשהו ואין לבצע כל פעולה רק על סמך המידע שמופיע באתר זה. כל בעיה רפואית מחייבת פנייה והתייעצות עם רופא מומחה.

לקביעת תור