הזרעה תוך רחמית (IUI)

הזרעה תוך רחמית (IUI)

intra-uterine-insemination הזרעה תוך רחמית IUI

הליך בו מוזרק זרע ישירות לתוך חלל הרחם, במטרה להחדיר תאי זרע ישירות לאזור ההפריה וכך להגדיל את הסיכויים לקליטת הריון. שיטת טיפול זו אמורה לעקוף את המצב הטבעי של קיום יחסי מין, בו נפלט זרע בנרתיק האשה ורק חלק ממנו עובר את צוואר הרחם ומגיע לחלל הרחם ולחצוצרות.

מקובל להשתמש בשיטת טיפול זו במצבים של:
1. בעיית זרע קלה המתבטאת בספירת זרע נמוכה, בתנועתיות ירודה או במיעוט של תאי זרע בעלי צורות תקינות (בעיית מורפולוגיה).

2. אי פריון בלתי מוסבר.
3. נשים המעוניינות להרות מתרומת זרע.

את ההזרעה מבצעים סביב מועד הביוץ (בדרך כלל כשבועיים לאחר תחילת הוסת).
הפעולה יכולה להתבצע:
1. במחזור טבעי – הכולל מעקב אחרי התפתחות ספונטנית של הזקיק.
2. לאחר טיפול בהשראת ביוץ שמטרתו לגייס מספר זקיקים בשחלות.

הזרעה תוך רחמית מזרע של בן הזוג בן הזוג יתבקש להביא למעבדה דגימת זרע טרייה. מומלץ להימנע מקיום יחסי מין יומיים עד שבוע ימים לפני מתן הדגימה, כדי שהזרע יהיה באיכות אופטימלית. דגימת זרע, גם כזו המוגדרת תקינה, מכילה באופן רגיל גם תאי זרע בעלי צורות לא תקינות וגם תאי זרע מתים. לפני הזרקתו לרחם עובר הזרע תהליך של “השבחה” במעבדה.
מטרות ההשבחה הן:
1. הפרדת תאי הזרע מהנוזל בו הם נמצאים – נוזל הזרע מכיל חלבונים וחומרים שונים (פרוסטגלנדינים) שעלולים לגרום להתכוצויות בעת ההחדרה הישירה לרחם ועל כן מועברים הזרעונים לנוזל נייטראלי.
2. למיין את תאי הזרע ולרכז את הטובים שבהם. התאים הפגומים מוצאים ורק אותם אלה האיכותיים ובעלי כושר התנועה המיטבי מוחדרים ישירות לחלל הרחם.

הזרעה תוך רחמית מזרע של תורם

המטופלת רוכשת בבנק הזרע דגימת זרע שהוקפאה. דגימה זו מופשרת במעבדה ועוברת שטיפה לפני החדרתה לרחם.

איך מתבצעת ההזרעה?

מדובר בפעולה הדומה לבדיקה גינקולוגית שגרתית שאורכת מספר דקות בלבד. הרופא/ה מכניס/ה את הספקולום (מפשק) לנרתיק ובעזרת צינורית דקה מזריק/ה את הזרע לתוך חלל הרחם. ההזרעה עלולה להיות מלווה בדימום קל או בהתכווצויות המזכירות כאבי מחזור.

חשוב:

כל המידע באתר זה נועד להשכלה כללית בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי. אין ליטול תכשיר רפואי כלשהו ואין לבצע כל פעולה רק על סמך המידע שמופיע באתר זה. כל בעיה רפואית מחייבת פנייה והתייעצות עם רופא מומחה.

לקביעת תור