כתובת המרפאה: הברזל 19א, רמת החייל, תל אביב

טלפון: 053-3379809

info@2beparent.com

הקפאת ביציות

הקפאת ביציות כחלק מתהליך שימור פוריות האשה תופסת בשנים האחרונות יותר ויותר תאוצה בתחום של רפואת הפריון. קיימות לכך שתי אינדיקציות עיקריות:

1. הקפאה מסיבות רפואיות: נשים צעירות הלוקות במחלות שעלולות לפגוע ברזרבה השחלתית שלהן (כמות הביציות) כגון נשים בטיפולי כמותרפיה, או כאלה הסובלות ממחלות שעלולות לגרום לאי ספיקה שחלתית מוקדמת.

2. הקפאה מסיבות חברתיות: נשים צעירות המבקשות לשמר בהקפאה ביציות משל עצמן, בתקווה שבעזרתן תוכלנה לדחות הריון ולהגדיל את סיכוייהן להרות מהביציות שלהן וללדת בגיל מבוגר יותר.

עוד בהיותה ברחם אמה, נוצר מלאי גדול של ביציות בשחלות של העובר ממין נקבה. מלאי הביציות איתו מגיחה תינוקת לאויר העולם אינו מתחדש (בניגוד לתאי הזרע אצל הגבר).

מרגע הלידה מתחיל תהליך מתמשך של הרס הביציות בשחלות. בסביבות גיל 35 אנו עדים לירידה בפוריות האשה שהופכת למשמעותית יותר לאחר גיל 40, זאת בשל ההדלדלות הניכרת במספר הביציות והפגיעה באיכותן.

הביצית היא תא גדול המכיל נוזלים רבים. בעבר היתה נהוגה שיטת הקפאה איטית, שגרמה להווצרות גבישי קרח בתוך הביצית ולכן רבות מהן לא שרדו את תהליך ההפשרה. בשנים האחרונות הוכנסה לשימוש שיטה אחרת, הנקראת ויטריפיקציה (זיגוג). מדובר בהקפאה מהירה שמונעת הווצרות גבישי קרח אלה. בעקבות השימוש בשיטה חדשה זו, חל שיפור ניכר באחוזי ההשרדות של הביציות שעברו תהליך של הקפאה והפשרה וכיום הוא עומד על 85%-90%.

טרם הקפאת הביציות, מקבלת המטופלת גירוי הורמונלי האמור להגדיל במידה ניכרת את מספר הביציות שיתפתחו באותו מחזור טיפול. באמצעות בדיקות דם ואולטראסאונד, מתבצע מעקב אחרי התפתחות הזקיקים (שבתוכם מתפתחות הביציות). כאשר הזקיקים מגיעים לגודל המתאים, מקבלת האשה זריקה שמטרתה להביא להבשלה סופית של הביציות. כ-34-38 שעות לאחר מכן, מתבצעת שאיבת ביציות דרך הנרתיק, בהרדמה כללית בעזרת אולטראסאונד. מדובר בפעולה קצרה האורכת כ- 15-20 דקות. הביציות שנשאבו נבדקות במעבדה, ורק אלה שנראות בשלות ותקינות, מוקפאות (ללא הפריה בזרע) לשימוש עתידי.

מטבע הדברים, הסיכוי להשיג הריון בעתיד מתהליך של שימור פוריות הוא אינדיבידואלי ותלוי במספר גורמים ובהם: גיל האשה בעת הקפאת הביציות, הרזרבה השחלתית, מספר הביציות שהוקפאו ואיכותן, ההסטוריה הרפואית של האשה ועוד. ביציות שהוקפאו לאשה בגיל צעיר יותר – סיכוייהן להשגת הריון גבוהים יותר.

החוק בארץ (משנת 2011) מאפשר הקפאת ביציות מסיבות חברתיות לנשים בגילאי 30-41. אשה יכולה לעבור עד ארבעה מחזורי שאיבה ולשמר לעצמה עד 20 ביציות בהקפאה.

ניתן להשתמש בביציות הקפואות עד גיל 54.

התהליך מבוצע באופן פרטי ואינו ממומן על ידי קופות החולים. עלות הטיפול נקבעת על ידי בית החולים בו מתבצעת ההקפאה.

חשוב:

כל המידע באתר זה נועד להשכלה כללית בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי. אין ליטול תכשיר רפואי כלשהו ואין לבצע כל פעולה רק על סמך המידע שמופיע באתר זה. כל בעיה רפואית מחייבת פנייה והתייעצות עם רופא מומחה.


© כל הזכויות שמורות לד"ר רונית מכטינגר, 2014

053-3379809
info@2beparent.com